Proklikej si, kdo válí za motokrosový tým Richard Motors

Jana „Janička“ Špačková

Motorka je jako moje tělo

… říká Janička z Richard Motors, která mašinu závodně poprvé voroštovala před třemi léty. Nicméně to bylo mezi enduráky. Do tajuplného světa motorek ji přivedl táta a propadl mu také její brácha. Sourozenci si společně střihli cross country-pětihodinovku dvojic. V motokrosu je novickou.

Nicméně kdo ví – možná právě v sezóně, která už zlehka klepe na dveře, ukáže soupeřům záda. Třeba aspoň na trati, kde to umí pořádně vohulit – totiž ve Smrku. Božstvo povedených závodů Jana vzývá tradičním předzávodním rituálem. Svou Husqvarna CR 125, na níž má nejradši spojku, vždy pohladí po nádrži. A většinou ji neosedlá bez psích známek. Tož ať se daří!

Baví tě tahle borka?
Tak ji lajkni na Fejsu!
Adam „Ada“ Dobeš

Ádova láska? Rezavá kráska!

Áda drandí na mašině už od svých 5 let a možná i proto nosí dres se stejným číslem. Za tu dobu posbíral už pár vavřínů, ale nejvíc si cení 7. fleku na Mistrovství Evropy. Kromě úspěchů zažil také dost pádů, ze kterých ne vždy vyvázl jen se škrábanci. Motokrosu odevzdal daň například v podobě zlomeniny klíční kosti a nohy. Během karambolů se mu také povedlo urvat válec, rozvalit katr a mockrát zlámat sedlovku.

Dříve, než zazní startovní výstřel, má Adam Dobeš ve zvyku se protáhnout, uklidnit se a maximálně se soustředit na závod. Moc dobře ví, že jeho motokrosová budoucnost se odvíjí od toho, jak moc na sobě bude makat. Za svou srdcovou parádičku považuje placku. Tak, Ádo, ať je letos dost i těch placek na krku! :-)

Baví tě tenhle borec?
Tak ho lajkni na Fejsu!
Petr „Jelen“ Jelínek

Motokrosový John Deere

Tím, čím je John Deere mezi traktory, může být brzy Jelen mezi motokrosovými parťáky v závodním týmu Richards Motors. Do své premiérové sezóny totiž vloni vlétl jako hvězda. Hned na prvních závodech nadělil šéfovi kolo. No, tak prej jen půl, ale stejně… Petr Jelínek s typickým humorem ještě dodává, že se pak řešilo, jestli má jezdit už teda rovnou svět, nebo jen republiku. Nakonec ale skromně zůstal u Chalupa cupu.

V rozletu ho vloni přibrzdil zlomený kotník, a tak i přes pár vyhraných závodů bral celkově „až“ 4. místo. Svéráz Jelen nezapře ani při dotazu na předzávodní rituál: „Na startu se mně chce srat. :-)“ Když se mu podaří vyříkat si vše se svými střevy včas a odstartuje, rád svou jízdu okoření nožičkou.

A Jelenova budoucnost? Motorka je pro něj vším, ale na první pohled zůstává při zemi: „Hlavně se nezmrzačit a jezdit, co to pude. ;)“ Hned ale dodává: „Jezdím to pro radost, ale mistr světa by nebyl špatnej. :D"

Baví tě tenhle borec?
Tak ho lajkni na Fejsu!
Jiří „Bobeš“ Dobeš

Bobeš a vicemistr evropy? To jde do kupy!

Jiří Dobeš zvaný Bobeš motorku poprvé vohulil dříve, než usedl do školních lavic. Další z klanu (nebo snad z klonu? :-) ) Dobešů se totiž na mašinách prohání už od svých 5 let. A na výsledcích je to znát. Bobeš se pyšní například titulem vicemistra Evropy v motokrosu ve třídě 65 ccm. Podobné úspěchy rád slaví svým oblíbeným trikem – pokusem o placku.

Před tréninky i závody si rád motorku chystá sám. Má pak jistotu, že je stoprocentně připravená. A když se něco podělá, zlobit se může jen a jen na sebe. A nemusí za tím být výhradně technická závada. Třeba jednou se ze šestého místa probojoval až na stříbrný flek a dlouho pak odolával tlaku soupeřů za ním. Jenže v poslední zatáčce to v drážce moc voroštoval, motorka mu utekla a další sokové mu ukázali záda.

Přestože pro Bobeše motorka představuje kus života a doufá, že na motokrosu bude moci ujíždět ještě spoustu let, myslí si, že to i nadále bude „jen“ koníček. No. Spíš pořádný kůň...

Baví tě tenhle borec?
Tak ho lajkni na Fejsu!
Kateřina „Kačeřinka“ Rousová

Baba, která si před žádným titulem nesedne na #prdel

Katka Rousová to s motokrosem myslí smrtelně vážně. Na startovní rošt se poprvé postavila v osmi. Nejlepšího výsledku dosáhla na MM ČR ve třídě 2T, kde si vyjela bronz. Ale chce mnohem víc. Nejbližší metu, kterou si vytyčila, představuje titul mistryně ČR. Ani pak ale nehodlá ubrat plyn. Naopak. Závoďácký žebřík si postavila tak, aby po něm vyjela do společnosti světových šampionek. Že je to příliš strmý krpál? Možná. Ale Kačeřinka je odhodlaná udělat pro svůj sen maximum.

A jaký předzávodní rituál jí už roky posouvá k úspěchům? Skoro jako každý má i Kateřina před závodem trému. No a aby se z ní nepodělala na trati, skákne si odlehčit se ještě před startem. Koneckonců s inkriminovanou částí těla se pojí i její největší trapas. Kdysi, ještě ve svých motorkářských plenkách, chtěla při cílovém skoku v Miroslavi zamachrovat. Všude plno diváků. Tak na frajerku skočila. Jenže ouha! Prdnul držák na tlumič a Katka zůstala sedět na p.r.d.e.l.i. :-)

Dnes na to vzpomíná s úsměvem. Což se nedá říct o loňské sezóně. Odjela první závod na své oblíbené trati v Gbelech a tím pro ni sezóna prakticky skončila. Na dalším tréninku se totiž zranila. Operace. Dva měsíce o berlích. Ortéza… Prostě fekál pocit. Hlavně pro někoho, kdo je na motorce doslova a do písmene tak závislý jako Kačeřinka. Tak přejeme, ať výstup mezi české i světové šampionky už neprovází žádná další zranění…

Baví tě tahle borka?
Tak jí lajkni na Fejsu!
Vlastimil „Plasta“ Dobeš

Skromný mistr republiky

Vlasta Dobeš toho na sebe zrovna moc neprozradí. Ale vytáhli jsme z něj aspoň to, že s motorkou to táhne od svých 4 let. Za tu dobu se už stihl stát mistrem republiky v kubatuře 50 ccm. Ale na každou takto oslnivou chvíli připadají také trapasy – třeba když se pohyboval na čele závodu a z ničeho nic mu přestala jet mašina – a zranění. Mezi ta nejhorší Plasta řadí prasklou ledvinu a 2 pokřupané obratle.

Motokros dělá zatím „jen“ pro zábavu. A když z něj má radost, vypouští ji ven třeba v podobě svého oblíbeného triku – placky. Ne že by se nechtěl podívat do světa větších závodů. Tam by se mu líbilo. O tom žádná. Ale skromně dodává, že na takový level musí mít víc natrénováno…

Baví tě tenhle borec?
Tak ho lajkni na Fejsu!
Vít „Brajen“ Hadraba

Hustej týpek už od pohledu! a co tepráv ty hlody…

Od šestnácti závodil na fechtlovi. Ještě rok po dvacítce si myslel, že je to vrchol jeho kariéry. O dva roky později už jezdil na špičkové mašině ve špičkovém týmu a prohlašuje o sobě, že je velice šťastný muž. To na Brájenovi vidíte na první pohled.

A když přidá své „historky z natáčení“, lehnete pod stůl. Tak třeba jeho vzpomínka na jeden z četných trapasů – Povídám mu: „Podrž mně pivo. Ukážu ti, jak se na tom jede.“ Výsledek? Hned na prvním skoku výlet mimo trať. Následek? Zlomený řidítka. Ohnutý chladič. Ohnutý výfuk. Naražený rám. Rozlámané plasty.

No, svérázný je i jeho předzávodní rituál. Dříve, než osedlá svou nejvěrnější kamarádku (čti: mašinu), dá si na kuráž malýho panáka se šéfem. Možná ale právě proto se Brajenovi vyhýbají vážnější zranění. Tím nejhorším tak dosud zůstává zlomená ruka za zápěstím. Ale toho, že on sám ještě drží pohromadě, si tento vtipálek váží. Když se ho zeptáte na to, jak vidí motokros a Víta Hadrabu za pět let, prdýlky jdou stranou a s tváří pokerového hráče hlesne: „Zdravý jezdec na motokrosové motorce."

Baví tě tenhle borec?
Tak ho lajkni na Fejsu!
Big boss bude dopaden brzy.